Středa, 8 února, 2023
- Komerční sdělení -aktuálně

Všechno, co byste měli vědět o akumulátorovém nářadí

Akumulátorové nářadí je fajn. Nejste připoutáni k elektrické zásuvce, neomezuje vás napájecí šňůra a můžete dělat věci, aniž byste ztráceli čas přenášením materiálu. Druhou stranou mince je omezený výkon a cena, která je často vyšší, než bychom chtěli.

Jak moc záleží na voltech?
Obecně platí pravidlo, že s čím vyšší napětí výrobce pro konkrétní model nářadí zvolil, tím vyšší výkon od něj lze očekávat. Je to způsobeno charakterem akumulátorů a konstrukčními zvyklostmi. Jelikož u akumulátorového nářadí rozhoduje velikost a hmotnost, výrobce vždy bojuje s omezenou kapacitou akumulátorů a proudem, který z nich může bezpečně čerpat. Nejefektivnějším nástrojem pro získání dodatečného výkonu zvýšení pracovního napětí motoru a přidání dalšího článku akumulátoru zapojeného do série.

Obezřetnosti však nikdy není dost. Porovnáte-li dvě akumulátorové šroubováky s 12 voltovým napájením, neznamená to že budou stejně silné. Sledujte také výkonové parametry, protože rozdíly v rozsahu jednoho napěťového stupně jsou běžné.

A co kapacita?
Kapacita akumulátorů určuje, kolik energie je „zabaleno“ k použití. Znamená to, že určuje výdrž baterie a možnosti jejího zatížení. Čím je kapacita akumulátoru vyšší, tím více energie z něj lze čerpat. Někteří výrobci nabízejí u svého nářadí alternativy. Zvolit si můžete levnější model s 1.4 Ah akumulátory nebo dražší s kapacitou například 2 Ah. V obou případech se jedná o stejné nářadí, avšak s různou hmotností akumulátorů a výdrží. Pokud si připlatíte, budete moci mezi dvěma nabíjecími cykly pracovat déle.

Ceny akumulátorů jsou poměrně vysoké. Proto u nejlevnějšího nářadí bude zradou právě jejich kapacita. U nejlevnějšího nářadí se počítá s tím, že jej budete používat příležitostně ve své domácnosti, kde na výdrži příliš nezáleží.

Nabíjecí časy se liší
Doby nabíjecího pravěku, kdy jsme se nedokázali vyhnout přebíjení akumulátorů máme za sebou. Dnešní nabíječky jsou řízeny čipem a samy sledují, kdy je třeba nabíjecí cyklus ukončit a kdy je třeba spustit režim udržovací. Obecně platí pravidlo, že dobrá nabíječka nabije akumulátory za 30 nebo 60 minut a po nabíjecím cyklu vypne dobíjení automaticky. V dílně je praktické, pokud lze nabíječku zavěsit na zeď. Velkým plusem je také to, pokud dokáže nabíjet akumulátory s různým napětím od stejného výrobce. Odpadají tak všechny starosti kolem nabíjení.

Několikahodinové časy nabíjení naznačují, že stojíte před technologií, která by už dávno neměla být na pultech prodejen. Pokud je třeba po nabíjení akumulátory vybírat ven, s největší pravděpodobností se přebíjení nevyhnete. A právě přebíjení je příčinou rychlé ztráty kapacity akumulátorů. Paměťový efekt je spíše přeceňovaným mýtem, než skutečností.

NiCD nebo Li-Ion?

Minulost patří NiCD technologii, budoucnost patří Li-Ion platformě. Alespoň to tvrdí výrobci akumulátorového nářadí. Realita je však kdesi uprostřed. Čím se obě technologie liší?

NiCD akumulátory nejsou nejsnazší, o to větší zátěž však snesou. Omezení spočívá v nízkém napětí jednotlivých článků. Pokud chtějí výrobci dosáhnout vysokého napětí, vyšší hmotnosti se nevyhnou. Vybíjení je postupné a tak při práci cítíte, jak nářadí lehce ubývá sil. Uložená energie se utrácí postupně a vy umíte přesně odhadnout, kdy nářadí dojde dech. Jednoduše řečeno, nic vás nepřekvapí a ceny jsou poměrně přijatelné.

Li-Ion akumulátory mají velkou výhodu – nízkou hmotnost a vysoké napětí článků. Znamená to, že akumulátorová šroubovák postavený na 18V platformě bude podstatně lehčí, než ta, která používá NiCD akumulátory. Jedná se o stejnou technologii, která se používá pro napájení notebooků. Běžným standardem Li-Ion akumulátorů je zabudované monitorování zbytkové kapacity či inteligentní nabíjení. Je zde však jedna specifická vlastnost, kterou není třeba přehlédnout. Akumulátorem dojde dech při práci znenadání. Necítíte žádný pokles výkonu, žádný příchozí konec. Nářadí jednoduše zastane a v tom momentě končíte. Při práci na střeše či ve specifických situacích to dokáže vždy překvapit. Jednoduše nejste připraveni na to, co se stane. Druhou nevýhodou je vysoká cena akumulátorů, která se často promítá do jejich slabé kapacity.

Jaká je životnost akumulátorů?
Životnost je omezena počtem nabíjecích cyklů a tím to končí bez ohledu na značku či technologie. Opotřebování akumulátorů se jednoduše nevyhnete. Nikdo vám neřekne, zda vydrží rok nebo pět, spolehnout se nedá ani na reference lidí, kteří s takovým nářadím pracují. Postupnému snižování kapacity se nevyhnete.

Bohužel akumulátory nemají elektronická počítadla cyklů a výrobci se ani nehrnou do toho, aby je začali používat. Přece jen, alespoň bychom měli přehled o tom, s čím můžeme počítat. Bylo by to pro spotřebitele užitečné a konečně by byl konec všem sporům o tom, zda jste koupili nářadí s nekvalitními akumulátory, nebo prostě od nářadí ptáte víc, než zvládá.

V krátkosti řečeno – systém nezklamete, vše závisí na vašich návycích.

Akumulátory stárnou, i když je nepoužíváte
Staré modely nářadí či zachovalé kousky z inzerátů by už z dálky měly při koupi naznačovat, abyste se jim vyhnuli. Akumulátory stárnou a ztrácejí svou kapacitu i bez toho, aby se používaly. Jejich životní cyklus začíná od momentu výroby. Zabránit tomu nelze, existuje pouze způsob, jak tento proces zpomalit. Kupovat cosi do zásoby jen proto, že dnes to má dobrou cenu a za dva roky to bude třeba se nevyplácí.

Jak skladovat akumulátory?
Obecně platí dvě pravidla – nabitá a v chladu. Skladovat nářadí na rozžhaveném pojede či v autě, kde teplota stoupá do extrémních výšek se nevyplácí. Chemické pochody v akumulátorech jsou rychlé as tím souvisí i samovolné opotřebovávání. Týká se to hlavně Li-Ion technologie. Čím vyšší jsou provozní a skladovací teploty, tím kratší bude životnost.

Naopak, pokud zvolíte taktiku chladného sklepa či dílny, vše bude hrát ve váš prospěch. Zabránit je třeba jedinému – aby se voda na chladném nářadí kondenzovala. Vlhkost a elektronika se nemají příliš rady.

Co dělat, když akumulátory přestanou poslouchat
Existuje několik řešení tohoto problému. První alternativou je repasace akumulátorů. Firmy, které se touto činností zabývají slibují, že výsledná cena bude přibližně o třetinu nižší, než při koupi nového akumulátoru. U starého nářadí lze dokonce do stejného bloku vtěsnat akumulátory s vyšší kapacitou, takže můžete očekávat nárůst kapacity.

Druhou možností je koupě nových akumulátorových bloků, vždy si však dávejte pozor na cenu. Nejednou se stává, že za nové nářadí s akumulátory zaplatíte méně, než za akumulátory samotné. Je to takříkajíc „na hlavu“, avšak výrobci pravděpodobně chtějí, abychom neustále inovovali. Jen škoda, že to má negativní dopad na ekologii. Člověku je i tak líto rozloučit se s nářadím, které pracuje jak má.

Třetí možností je hledání alternativních akumulátorů od jiných výrobců. Objevují se v prodejní síti jako kompatibilní náhrady, dokonce můžete sami přijít na to, že do vašeho nářadí pasují akumulátory od jiného výrobce. Nejdůležitější je dodržet napětí. Pokud se kapacita liší, změní se pouze výdrž na jedno nabití.

Poslední alternativou je předělání akumulátorového nářadí na elektrické. Akumulátor stačí nahradit napájecím adaptérem se stejným napětím, avšak s dostatečně vysokým výstupním proudem. Znamená to o komfort méně, nářadí má ovšem druhou šanci.

Co je dnes „in“?
Dnes se už jaksi počítá s tím, že si zakoupíte nářadí v sadě s dvojicí akumulátorů. Při práci nevznikají prostoje kvůli nabíjení a dvojité napájení dává jakousi jistotu životnosti nářadí, které jste zakoupili. Jen málokdy se stává, že si lidé dokoupí ke starému nářadí nový akumulátor.

Výrobci začínají preferovat Li-Ion akumulátory před technologií NiCD. Nářadí je sice lehčí, ceny akumulátorů však stoupají do výšin. Ne vždy to musí být pro vás výhodné.

Třetím trendem je nabídka balíků nářadí, které používá stejný druh akumulátorů. Znamená to, že dostanete pracovní kapsu se třemi, čtyřmi či pěti kusy nářadí, z nichž všechny používají stejný model akumulátorů. Je to praktické, zkuste se však vždy zamyslet nad tím, jestli je to právě to, co potřebujete.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články