Středa, 8 února, 2023
- Komerční sdělení -aktuálně

Plechovky bez bacilů

Někdo upřednostňuje nápoje naservírované ve sklenici, jiní si nedokážou odpustit popíjení přímo z plechovek. Zamysleli jste se někdy nad tím, s čím vším přijde do styku víko, než se dostane k vašim ústům?

I když nečistot se bez vody nezbavíte, designéři uvažují o elektronickém pomocníkovi, který slibuje boj s bakteriemi a mikroby. Používá ultrafialové záření k tomu, aby zabilo všechno živé, co se nachází na povrchu plechovky. Prý stačí desítka vteřin a jste za vodou.

Bohužel, nic to nebude platné pokud, po plechovkách budou běhat hlodavci, kteří si nevybírají místo.

Leptospiróza je vzácná bakteriální infekce , kterou dostáváme od zvířat. Šíří se jejich močí , zejména od psů, hlodavců a hospodářských zvířat. Nemusí mít žádné příznaky, ale mohou být přenašeči.

Ve většině případů je leptospiróza nepříjemná, ale neohrožuje život, jako případ chřipky . Málokdy to trvá déle než týden. Ale asi v 10 % případů, kdy máte těžkou formu leptospirózy, se vám zlepší, ale pak znovu onemocníte. Toto se nazývá Weilova choroba a může způsobit mnohem závažnější problémy, jako je bolest na hrudi a otoky paží a nohou. Často vyžaduje hospitalizaci.

Co to způsobuje?

Leptospirózu způsobuje bakterie zvaná Leptospira interrogans . Organismus je nositelem mnoha zvířat a žije v jejich ledvinách . Jejich močí končí v půdě a vodě .

Pokud se nacházíte v půdě nebo ve vodě , kde se infikované zvíře vyčůralo, zárodek může proniknout do vašeho těla prasklinami ve vaší kůži , jako jsou škrábance, otevřené rány nebo suchá místa. Může se také dostat přes nos, ústa nebo genitálie. Je těžké to získat od jiného člověka, i když se to může přenášet sexem nebo kojením .

Pokud trávíte hodně času se zvířaty nebo venku, jste v nebezpečí. S větší pravděpodobností tomu budete vystaveni, pokud máte jedno z těchto zaměstnání:

 • Zemědělec
 • Veterinář
 • Podzemní dělník (pracujete v kanalizaci nebo dole)
 • Pracovník jatek
 • Vojenský personál

Také pokud raftujete, plavete nebo táboříte poblíž postižených jezer a řek, můžete onemocnět.

Leptospiróza se častěji vyskytuje v teplých podnebích. A ačkoli bakterie žijí po celém světě, jsou běžné zejména v Austrálii, Africe, jihovýchodní Asii, Střední a Jižní Americe a v Karibiku.

Jaké jsou příznaky?

Obvykle se u vás začnou projevovat známky leptospirózy do 2 týdnů, i když v některých případech se příznaky nemusí objevit po dobu jednoho měsíce nebo se nemusí objevit vůbec.

Když nemoc udeří, udeří rychle. Dostaneš horečku . Může se zvýšit na 38C. Mezi další typické příznaky patří:

 • Bolest hlavy
 • Bolest svalu
 • Žloutenka (zežloutnutí kůže a očí )
 • Zvracení
 • Průjem
 • Vyrážka

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články