Středa, 8 února, 2023
- Komerční sdělení -aktuálně

Miláno – město módy, bank a umění

Podle italského přísloví je Řím jako vnadná žena, jejíž dary jsou ihned zjevné, zatímco Miláno je ostýchavá dívka, jejíž poklady jsou četné, ale objevíte je až časem.

Na první pohled může metropole severu Itálie připomínat metrosexuály a supermodelky, což brázdí její ulice – skvěle stavěné a extravagantní, ale nepříliš zajímavé. Nakonec se vám však styl a esence města dostanou pod kůži. Vedle módy a bankovnictví je v souvislosti s Milánem nejvíce skloňovaným slovem calcio, tedy fotbal. Není divu, vždyť díky dvěma nejlepším mužstvům země – AC Milán a Inter, zaplavují nadšení fanoušci během fotbalové sezóny 80-tisícový stadion San Siro každou neděli.

S nádechem historie
Lov na skvosty architektury a umění můžete začít přímo v centru města, kde trůní majestátní katedrála Il Duomo. Nejde o žádný zaprášený kostelík – mluvíme o třetím největším dómu světa, hned po Bazilice sv. Petra v Římě a katedrále ve španělské Seville. Na střeše dómu na vás čeká panorama města jako na dlani, výhled na italské Alpy i 3400 soch světců, zvířat a příšer, které gotický dóm zdobí.

Další kroky nasměrujte do Galerie krále Viktora Emanuela II., která v minulosti sloužila k pohodlnému průchodu bohatých měšťanů z mše v dómu na koncert či operu v divadle La Scala. Elegantnímu zlatočernému ladění kryté pasáže s luxusními restauracemi, knihkupectvími a jedním ze dvou 7hvězdičkových hotelů na světě, se musel přizpůsobit dokonce i oblíbený fastfood McDonald’s.

Dívejte se, kam šlapete – přímo pod kupolí uprostřed pasáže se totiž nachází erb Turína, jehož hlavním motivem je býk jako symbol síly a neoblomnosti. Aby se vám smůla nelepila na paty, pověra káže stoupat levým podpatkem na býková varlata (dnes po nich zůstala už jen vzpomínka a vyšisovaná díra v podlaze) a třikrát se otočit směrem doleva.

Da Vinci a La Scala
Po této zábavce se ocitnete na Piazza della Scala, tváří v tvář světoznámému divadlu. Neoklasicistická budova zvenčí nijak výjimečně nepoutá pozornost. O to nezapomenutelnější je hudební zážitek, který se vám může poštěstí v jejím nitru.

Mezi lóžemi vínově červené barvy se vyjímá jedna, jejíž stěny zdobí původní bleděmodré hedvábí a obrovská zrcadla. Ty nesloužily k optickému zvětšení stísněného prostoru, jak by vám mohl našeptávat zdravý rozum. Především poskytovali zvědavým „milovníkům umění“ přesný přehled o dění v sousedních lóžích. Při tom si pochutnávali na dobrotkách, které jim služebnictvo připravovalo přímo na místě – v privátní kuchyňce každé lóže. Jistě nechybělo ani tradiční milánské rizoto se šafránem.

Vynechat z milánského dobrodružství návštěvu kostela Santa Maria delle Grazie by bylo nevýslovným hříchem. Nachází se tam totiž světoznámá Leonardova freska Poslední večeře.

Paradoxní je, že malba, na rozdíl od ostatních stěn bývalé jídelny dominikánských mnichů, zůstala během všech těch let nedotčena požáry, bombami či vojsky.

Jediné, čemu se nevyhnula, byli architekti z napoleonských dob, kteří fasádu stěny s freskou „zlepšili“ o obrovské dveře. Díky tomu přišel Ježíš, umístěný ve středu malby, o chodidla. I bez zmínky o konspiračních teoriích á la Dan Brown je třeba konstatovat, že mistr Leonardo byl skutečný šibal. Svědčí o tom fakt, že jako model pro Jidáše mu posloužil hlavní dominikánský mnich, který ho neustále souřil, aby pracoval rychleji.

Doprava do Milána a v něm
Nízkonákladová společnost Ryanair provozuje pravidelné lety z Bratislavy do města Bergamo, vzdálené od Milána asi hodinu cesty vlakem. Na milánské letiště Malpensa létají z Vídně společnosti Air Berlin či Austrian Arrows. Z letiště Malpensa se do centra dostanete expresním vlakem přibližně za 40 minut a 11 €.

Přímo ve městě se můžete přemísťovat například na historických žlutooranžových tramvajích s dřevěnými sedadly a skleněnými lustříky. Přežívají už od dob Mussoliniho vlády, a to nejen v Miláně, ale dokonce iv americkém San Francisku.

3 tipy pro dobrý nákup
Montenapoleone – srdce módní čtvrti plné obchodů zvučných značek.
Buenos Aires – nejdelší nákupní ulice v Evropě, přímo stvořená pro nákup vychytávek za slušné ceny.
Mercatone del Naviglio Grande – bleší trh starožitností se koná vždy v poslední neděli v měsíci

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články