Sobota, 22 června, 2024
- Komerční sdělení -aktuálně

Hitachi DS 12DVF3 – utáhne více, než se může zdát

Je malá, pevná a v ruce sedí jako ulitá. Svým designem se však příliš odlišuje od standardu, který ostatní výrobci drží už léta. Dá se na ni spolehnout, nebo se jedná pouze o chyták, snažící se vás namotat na svěží look? Otestovali jsme ji, abychom vám prozradili víc.

Značka Hitachi na našem trhu nepůsobí v segmentu nářadí dlouho. Málokdo ji však na pultech prodejen přehlédne. Nenápadný nápis na štítku o tom, že se jedná o produkt firmy z Japonska, má jaksi kompenzovat skutečnost, že na cenovce svítí cifra, která není nejnižší. Dovozce argumentuje tím, že se jedná o nářadí, které patří do vyšší třídy. Je to opravdu tak?

Na materiálech nešetřili
Už první setkání s testovaným modelem vám dá poznat, že se nejedná o žádný nízkorozpočtový projekt, kde se počítá každý cent. Právě naopak. Tělo je vyhotoveno ze silnostěnného polykarbonátu s množstvím výztuží, které jsou u levných modelů spíše nutností než pojistkou.

Chcete-li vědět, jak na tom tělo libovolného šroubováku je, vyzkoušejte si jednoduchý test. Uchopte ji pravou rukou za akumulátor a do levé ruky sevřete její vrchní část. Pokud se vám podaří materiál rukojeti překrucovat o celý centimetr do obou stran, o houževnatosti těla to příliš nesvědčí. Slabinou bývá hlavně prostor kolem vypínače. V případě testované šroubováku jsou posuny téměř neviditelné. Ale o tom jsme věděli od momentu, kdy jsme ji rozebrali.

Guma, která se neodedeří
Protiskluzové úchopy jsou dnes standardem a každý, kdo pracuje ve výškách, si dvakrát rozmyslí, zda správné tvarování těla a jeho povrch rozhodují. Dvoumilimetrová vrstva strukturovaného elastomeru a ergonomicky tvarovaný polykarbonát dávají u tohoto šroubováku základ pro pevný a jistý úchop. Gumový povrch se však rychle špiní, takže pokud chcete zachovat jeho vlastnosti nezbývá vám nic jiného, ​​než pravidelně čistit rukojeť saponátem nebo lihem.

Rukojeť jakoby byla vykrojena přesně podle chlapské ruky s tím, že vrchní a spodní doraz tento pocit ještě znásobují. Dokonce získáte pocit, jako by byla menší, než podobné modely na trhu. To je důležité při dlouhodobé práci nad hlavou a silových pracích. Ruka se neunaví a všechno jde jaksi rychleji. Celkové provedení jsme si velmi rychle osvojili a můžeme s jistotou říci, že víc už výrobce udělat nemohl. Rozhodně nejde o žádné „béčko“.

Malý formát pro všechny práce
Nejen silný a pevný úchop je důležitý. Získalo si nás dobře postavené těžiště, které centruje šroubovák v horizontální poloze, aniž by se zápěstí namáhalo. Krátké tělo dosáhne také na nepřístupná místa a díky 1,5 kilogramové hmotnosti máte pocit, že nástroj v ruce není žádnou přítěží.

Připočteme-li k tomu sílu točivého momentu a celkový dojem z používání, jsme skutečně na dobré cestě. Co však chybí je zabudovaná LEDka směřovaná na pracovní bod. Přibalená lampa s polohovatelným reflektorem ji sice nahradí, ale už nelze mluvit o žádném komfortu. Navíc svítit s drahými akumulátory, jejichž životnost je omezena počtem cyklů je dražší, než si dokážete uvědomit.

Vřeteno má své mouchy
Motor se při ručním otáčení vřetenem přetáčí, takže při osazování pracovních nástrojů do tloušťky 10 milimetrů je třeba pracovat s dvojicí prstenců. Silné utažení je více než důležité, obzvláště v případě, že se rozhodnete pro používání nástrojů s kulatou stopkou.

Musíme říci, že někdy se i při největší snaze stalo, že sevření vřetena nebylo až tak silné, jak by se patřilo. Vrták se při silném záběru uvolnil a to nikomu na radosti z práce nepřidá.

Otevírají se zde dvě možnosti. Buď sáhnete po dražších vrtácích se šestihrannou stopkou, nebo si vyměníte hlavu vřetena za jinou. To však ptá dodatečnou investici. V této cenové kategorii bychom očekávali kvalitnější řešení – každá šroubovák slouží také jako vrtačka. Na to není třeba zapomínat.

Dvoustupňová převodovka s 22 momenty
Silná převodovka s dvoustupňovým řazením otáček nás velmi příjemně překvapila. Nejednou jsme při práci měli pocit, jako bychom nepracovali s 12 voltovou platformou, ale se šroubovákem s vyšším pracovním napětím. Šrouby s frézovacími hlavami do plechu při vysokých otáčkách svištěly přes střešní krytinu a sádrokartonové profily bez zbytečného zdržování, poniklované samořezky 4,5×80/50 a 5×100 se do smrkového masivu zavrtávaly bez známek přetížení. S vrtáním otvorů do dřeva o průměru 12 a 18 mm jsme snad ani nepočítali – a přece to šlo bez problému.

Můžeme s jistotou říci, že tento model má dost páry nejen pro montáž sádrokartonu a plechových střešních krytin, ale své místo obstojí iv truhlářské dílně. Připočteme-li k tomu plynulou regulovatelnost momentu, jsme za vodou.

Co se skrývá uvnitř?
Čekáte-li výhradně japonské komponenty, možná vás zklameme informací, že stavební komponenty pocházejí z Číny. Dokonce ani převodovka není celokovová tak, jak je zvykem u nejedního levnějšího modelu. Tam kde je zátěž na převodech nízká výrobce použil plast. Inu, i takto lze regulovat hmotnost výsledného produktu.

Celkově však můžeme vnitřní provedení hodnotit jako dobře zvládnuté. Zpracování je na dobré tovární úrovni.

Výdrž příjemně překvapí
V kufříku ve kterém je sada dodávána se nachází dvojice akumulátorů s 1.4 Ah kapacitou a elektronická nabíječka, která dokáže nabít akumululátor do plné kapacity za 30 minut. Při našich pracích na staveništi, kde rychlé tempo rozhoduje ukázaly, že s touto výbavou se nikdy nestane, že byste museli na něco čekat.

Kde 18V Li-Ion šroubovák odmítl pracovat po 50 šroubech zavrtaných do masivu, tam Hitachi DS 12DVF3 podal více než dvojnásobný výkon na jedno nabití. Síla a výdrž jí rozhodně nechybí. Pokud byste přece jen potřebovali vyšší kapacitu, dostupné jsou i akumulátory s 2 Ah kapacitou.

Příslušenství za pár drobných
Bity, které tvoří součást dodávky ničím neosloví. Za 1 euro koupíte stejně nekvalitní sadu v libovolné prodejně s nářadím. I na lampě je cítit, že se jedná o čínskou bonusovou kvalitu, která má zapůsobit na zákazníka při rozhodování. Pokud si ovšem chcete přilepšit, energeticky hladovou žárovku můžete zaměnit za LED modul, který bude podstatně šetrnější při stejné svítivosti.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články