Čtvrtek, 28 března, 2024
- Komerční sdělení -aktuálně

Powerfix KH 2927-1 – když ultrazvuk měří vzdálenosti

Ptají za něj necelých 12 eur a slibují, že nahradí na stavbě metr či pásmo. Používá ultrazvuk a laserový paprsek k tomu, aby měřil vzdálenosti, počítal plochy a objemy místností. Jaká je jeho přesnost a nakolik mu můžete důvěřovat? Otestovali jsme ho, abychom vám prozradili víc.

Měření vzdáleností ultrazvukem je fajn, obzvláště v případě, že nemáte pomocníka. Pásmo je zaručeně přesnější než levný přístroj bez kalibrace, potřebujete-li však v krátké době sesbírat množství informací, bez pomoci elektroniky to nejde. Jak měření funguje? Zařízení vyšle ultrazvukový paprsek a čeká na zachycení jeho odrazu. Jelikož rychlost šíření zvuku je konstantní a čas mezi odesláním a přijetím signálu lze změřit, výpočet vzdálenosti je už jen hračkou.

Mohl být štíhlejší
Polykarbonátové tělo a pogumované bočnice jsou jakýmsi standardem, který by neměl žádný výrobce ručního nářadí a přístrojů objíždět. I když je pouzdro tenkovrstvé a gumový potah rovněž nese známky ekonomického provedení, celkové provedení nás přesvědčilo o tom, že při pádu na zem jen tak neselže. Nízká hmotnost a přiměřeně robustní provedení jsou na místě. Jen ta baterie by nemusela chrastit při každém pohybu. Kus papíru to však vyřeší.

Zamrzelo nás, že výrobce odsunul ergonomii na druhou kolej a vyformoval cihlu, která se v ruce nedrží nejpohodlněji. Poněkud štíhlejší nebo užší provedení by dobrému pocitu při používání zaručeně prospělo. Jelikož jsme neodolali a nahlédli i do útrob přístroje, dospěli jsme k závěru, že zeštíhlování nic nebrání. Snad příště.

Ovládání podle zvyklostí
Pět gumových tlačítek a velký displej pro snadnou čitelnost umožňují intuitivní ovládání každému i bez toho, aniž by bylo nutné nahlédnout od přiloženého návodu. Režim měření se aktivuje okamžitě po zapnutí a bez nutnosti měnit režimy práce stačí kliknout na tlačítko READ a naměřená hodnota je na displeji.

Tlačítka jsou dostatečně velká as kontrastním popisem, problémy nejsou ani s čitelností displeje. Stačí však když baterie ztratí na své síle a ocitnete se kdesi v podkroví a přepis hodnot může být problémem. Podsvícený displej by na škodu nebyl. Má jej dnes každý mobil, takže měřící přístroje by neměly být výjimkou.

Dobrou pomůckou při měření je laserový paprsek, který přesně určuje osu ve které probíhá měření. Jelikož měřící rozsah přístroje je od 60 centimetrů do 16 metrů, je více než jisté, že na bod dohlédnete. Překvapilo nás, že v interiérech byl bez problému patrný i při poledním silném slunci, takže své poslání plní.

Není-li zřejmé, zda probíhá měření v rovině, správné polohování pomůže zajistit bublinka zabudované vodováhy. Jak jsme se přesvědčili, její přesnost není nijak výrazná, pro orientační měření však postačí.

Co všechno umí?
Přístroj dokáže měřit jednotlivé vzdálenosti s systémem jeden stisk, jedna hodnota. Stačí když přepnete režim jednotlivých měření tlačítkem MODE, podržíte stisknuté tlačítko READ než nasměrujete laserový paprsek na cíl a po jeho uvolnění se na displeji zobrazí hodnota.

Sčítací automat kombinuje výsledky dvou měření, aby vytvořil jejich součet. Sčítané hodnoty mohou být pouze dvě, takže tento režim využijete v případě, kdy se nemůžete vyhnout překážce.

Režimy dvojnásobného a trojnásobného měření slouží pro výpočet plochy a objemu místností. Trojice naměřených hodnot se vynásobí a na displeji se zobrazí vypočtená výměra.

Bohužel ne vždy jsou tyto funkce dostatečné. Pokud potřebujete sčítat více hodnot, násobit, či dokonce počítat úhlopříčky, bez kalkulačky se neobejdete. Výrobce mohl zajít s výpočty podstatně dál, cenu přístroje by to příliš nezvýšilo.

Jaká je přesnost měření?
Jelikož se jedná o nekalibrovaný přístroj, výsledky naměřené více kusy se budou lišit. My jsme měli k dispozici jeden kus, u kterého jsme zjistili, že odchylka měření narůstá vzdáleností. Zatímco při dvoumetrovém úseku přidal přístroj na délce jeden centimetr, u šesti metrů to už byly dva. V maximálním 16 metrovém rozsahu jsme naměřili o 8 centimetrů víc. Znamená to, že měření na stavbě, kde jeden-dva centimetry příliš nerozhodují je dostatečná.

Uvědomit si však je třeba, že plocha překážky, od které se má signál odrazit, musí narůstající vzdáleností růst. Zatímco při dvou metrech se signál odrazí od plochy 15×15 centimetrů, při pěti metrech je již zapotřebí čtverec ve formátu metr na metr.

Příliš široký kužel
Přestože nás přesnost měření přesvědčila o tom, že jde o použitelný stroj, šířka signálového kužele naznačuje, že přece je to s tou použitelností poněkud omezené. Ultrazvuk se šíří v konusu, takže při měření je třeba zajistit, aby nic nestálo v cestě. Při 5 metrové vzdálenosti je plocha dopadu signálu ve velikosti kruhu o průměru 1.5 metru, při osmi metrech 2.4 metru, při dvanácti 3.6 a při patnácti dokonce 4.5.

Čím delší vzdálenosti měříte, tím větší pozor si musíte při odečítání údajů dávat. Signál nemusí přejít přes dveře a odrazí se od zárubně, v podkroví překážejí komíny či šikminy bočních stěn. V prázdných místnostech na novostavbě jsme byli při měření spokojeni, výsledky v rozumných vzdálenostech odpovídaly realitě.

Jakmile se však v místnostech objeví nábytek, každá drobnost překáží a měření se stává nespolehlivým. Bohužel přístroj neumí rozeznat, zda zachytil správný odraz v plné síle, nebo jen slabší odezvu od překážky. Je proto jen na vás, abyste posoudili, zda je měření správné.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články