Čtvrtek, 16 ledna, 2025
- Komerční sdělení -aktuálně

Na bylinky za oknem nikdy není pozdě

Někdo začíná s výsevem bylinek v únoru, jiní musí kvůli nedostatku světla počkat do začátku jara. Všichni však mají možnost vypěstovat si čerstvé bylinky za okny kuchyně, aby jimi osvěžily jarní pokrmy. Bylinky jim dodají nejen královskou korunu, ale také působí léčivě.

Záleží jen na vás, jestli se rozhodnete pro pěstování v malém, nebo ve velkém. S malými keramickými nádobami uspějete na parapetu kuchyňského okna, s truhlíky můžete proměnit svůj balkon na oázu vůní a zdraví. Rostliny ze supermarketů předpěstované ve sklenících jsou určeny pouze pro ty, co nemají času nazbyt. Velký výtažek z nich však neočekávejte. Rostou pomaleji, než je stíháte stříhat.

Kolik za bylinky zaplatíte?
Podstatně méně, než platíte za sušené natě v kapsách z obchodní sítě. Za sáček osiva zaplatíte od 39 centů do jednoho eura v závislosti na tom, o jaký druh a odrůdu jde. Zatímco v některých sáčcích dostanete 150 semen (libeček), v jiných za podobnou cenu bude i 1300 drobných semínek (naťová petržel). Možná se vám to zdá být na první pohled příliš, hustší setbou však nic nezkazíte. V květináči budou rostliny zakrnělé a jejich prostorové nároky půjdou stranou. Myslete i na to, že vysévat můžete i několikrát ročně.

Krtince před panelovým domem jsou sice zadarmo, ne každá půda však bude vyhovovat požadavkům bylinek. Pokud nechcete nechat nic náhodě, měli byste vědět že za 2 eura koupíte v prodejní síti 10 litrů substrátu, který je pro pěstování bylinek vhodný. Většinou obsahuje až třetinu písku a zbytek tvoří směs půdy s rašelinou. Takový substrát je lehký, dobře absorbuje vodu a při vysychání se nezmění na tvrdou skálu.

Jak připravit nádoby na výsev?
Při naplňování nádob substrátem se přesvědčte o tom, že v jejich dně se nacházejí otvory pro odtok přebytečné vody. Zatímco u keramiky jsou samozřejmostí, u plastových nádob je budete muset možná vytvořit. Čím budou otvory větší, tím rychleji bude přebytečná voda odtékat. Aby se s ní však nevyplavoval i substrát, neuděláte chybu, pokud otvory překryjete novinovým papírem. Poslouží jako filtr a vaše parapety budou v bezpečí.

Substrát sypte do nádob volně a jeho povrch zarovnejte poklepáním o stůl. Nádoby byste měli naplnit 2 centimetry pod jejich vrchní okraj, aby zůstal dostatek prostoru pro osivo, krycí vrstvu a zálivku. Nepokoušejte se substrát utlačovat. Čím více vzduchových mezer v něm zůstane, tím více se v něm bude bylinkám dařit.

Vyséváme s rozvahou
Vyrábět v květináčích řádky nemá velký smysl. Mnohem důležitější je, aby bylo osivo rozmístěno po povrchu rovnoměrně, a to nejen uprostřed, ale iu okrajů nádob. Právě zde často vznikají hluchá místa, která porostu nesvědčí.

Velká semínka můžete vysévat přímo z kapes, ve kterých jsou distribuovány. Jemným poklepáváním na sáček docílíte rovnoměrného posypu substrátu. Pokud jsou semínka příliš malá, pomůže pokud je promícháte s malým množstvím písku. Méně zkušená ruka dosáhne s větším objemem při vysévání lepších výsledků. Ti šikovnější se obejdou i bez „ředění“.

Osivo je třeba přikrýt půl až centimetrovou vrstvou substrátu, aby bylo neustále ve vlhkém prostředí. Jen tak vyklíčí beze ztrát a rostliny budou mít šanci zakořenit tak, aby se v půdě uchytily plnou silou. Povrch jemně utlačte hřbetem ruky, aby se semínka nevyplavovala.

Bez vody to nejde
První zálivku byste měli uskutečnit podle možností podmokem. Pokud do umyvadla nebo vany napustíte vodu a uložíte do ní nádoby s osivem, substrát do sebe natáhne tolik vody, kolik je potřeba. Pozorně si všímejte povrchu substrátu, dokud není zcela jasné, že je dostatečně vlhký. Někdy to může trvat desítky minut.

Abyste nemuseli během klíčení povrch každý den rosit, pomůže pokud nádoby překryjete plastovou fólií. Použít můžete třeba i smršťovací fólii na balení potravin. Po pěti až deseti dnech by už mělo být jasné, jak na tom se svým výsevem jste. Povrch substrátu se začne vlnit a zpod něj začnou na světlo vycházet tenučné rostlinky s jejich klíčními listy. Fólii můžete odstranit, avšak na pravidelnou zálivku nezapomínejte.

Každá bylinka má jiný životní rytmus
Zatímco řeřichu můžete sbírat již po několika dnech, na kvalitní pažitku si budete muset počkat až dva roky. I přesto lze říci, že většina naťových bylinek je připravena ke sklizni již po několika týdnech. Husté porosty v květináčích můžete vystřihávat ze strany na stranu, květináčové rostliny můžete nechat podrost do jejich přirozeného rozměru.

V otázce hnojení se názory lidí různí. Jedni tvrdí, že hnojivům je třeba se stranit, jiným je více než jasné, že substrát použitý při výsevu má omezené množství živin. Rozhodněte se sami. Pokud to s hnojením přehánět nebudete, nemáte co pokazit.

Čo sa vyplatí vysievať?

Nuž, záleží na tom, čo radi vidíte na svojom tanieri, či v pomazánkach. Aj keď sa najväčšej obľube teší asi bazalka, uspejete aj s vňaťovým petržlenom či zelerom, kôprom, saturejkou, rozmarínom a tymiánom. Ak máte radi aromatické bylinky, určite neprehliadnite ligurček a koriander.

Čítajte viac: https://zena.sme.sk/c/4363786/na-bylinky-za-oknom-nikdy-nie-je-neskoro.html


Tip redakce: Krásná zahrada je srdcem každého domova.


Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články