Středa, 8 února, 2023
- Komerční sdělení -aktuálně

Lidí začalo zajímat teplo z ohřívačů

Elektřina může v domácnostech dočasně nahradit vytápění ústředním topením. Ne nadlouho – je to řešení drahé a energeticky neudržitelné.

Obavy z mrznutí včera přivedly do obchodů s elektrospotřebiči lidi, kteří se zajímají, s čím by si mohli přitopit. Pokud by nebyl plyn, sáhnout se dá po jeho alternativách.

„Zájem o elektrické ohřívače a jiná topná tělesa pro domácnost se zvýšil,“ potvrdila Nina Reksziová ze společnosti Alba Slovakia. I zkušenosti elektroprodejny na Obchodní ulici v Bratislavě říkaly, že o koupi zařízení na topení se zajímá stále více lidí. „Všichni se bojí, že Rusáci vypnou plyn. Ale do dvou dnů ho pustí,“ předpověděl prodavač.

Při lokálním vytápění je třeba si uvědomit, že výkon topných těles je omezen. Důležité je nepodcenit základní pravidla pro udržení tepla v místnosti: utěsnit samolepícími těsněními stará okna a dveře, stáhnout žaluzie a rolety, aby vytvořily tepelný štít. Teprve potom stojí za to zapojit spotřebiče do elektřiny.

Vytápění bytu elektrickou energií znamená vyšší výdaje, které z dlouhodobého hlediska bez dalších investic nejsou udržitelné.

Prodej se tradičně zvyšuje v zimním období. „Je možné, že faktor ohrožených dodávek plynu ještě prodej ovlivní,“ řekla Magdalena Trabalková ze společnosti Datart Megastore.
Pomoci může i teplá elektrická plachta, vyhřívané pantofle či deka na přikrytí při sledování televize. Teplo zajistí bez velkých provozních nákladů, když vytápějí pouze úzce ohraničený okruh, který bezprostředně vnímáte. Ceny těchto výrobků se pohybují od 30 do 90 eur a za 24hodinový provoz zaplatíte v průměru 1 až 2 eura.

Čím přitápět a jak vařit? Připravili jsme přehled možností, se kterými se můžete setkat na pultech prodejen, aniž byste se při krátkodobém používání museli vzdát svého obvyklého energetického tarifu. V zásadě platí, že čím vyšší je cena zařízení, tím menší je jeho spotřeba.

Čím lze přitopit
Horkovzdušné ventilátory
Koupíte je od 16 eur vzhůru s výkonem regulovatelným ve dvou stupních – 1000 a 2000 wattů. Jedná se o jednoduchá zařízení pro příležitostné použití, která prostřednictvím termostatu ovládají dvojici topných spirál a ventilátor, aby šířily teplý vzduch. Malý pokoj o rozměrech čtyřikrát tři metry vytopíte přibližně na 18 °C, 24-hodinový provoz v tarifu D2 vás vyjde na 4,58 eura.

Horkovzdušné konvektory
Jsou tišší a určené pro dlouhodobý provoz. Mají tvar elektrického radiátoru a jejich ceny se pohybují od 30 eur vzhůru. I když v nabídce je široká výkonová škála, bez speciální elektroinstalace skončíte u 3600wattového stropu. S tímto tělesem vyhřejete obývací pokoj o rozměrech šestkrát čtyři metry na 20 °C a za 24hodinový provoz v tarifu D2 zaplatíte přibližně 7,5 eura.

Olejový radiátor
Má vysokou hmotnost, nabízí však bonus navíc. Teplo akumuluje do tekuté náplně a tak dokáže do okolí uvolňovat energii plynule. Ceny začínají na hranici 66 eur, výkonovým stropem je většinou 2500 wattová hranice. Jedná se o řešení pro sezónní vytápění v příležitostně používaných obydlích, 24-hodinový provoz
stojí přibližně 6 eur.

Halogenové ohřívače
Vytváří infračervené záření, které zahřívá místo vzduchu předměty v místnosti. Teplo akumulováno
místností se vytrácí pomaleji než při přímém ohřevu vzduchu. Za ohřívač zaplatíte v průměru 27 eur a celodenní provoz při 1200-wattové spotřebě stojí přibližně 3,6 eura. Jedná se o efektivní řešení, které se osvědčilo hlavně při mezisezónním přitápění.

Infrapanely
Produkují téměř výhradně infračervené záření a zdomácněly v nízkoenergetických domech s minimálními tepelnými ztrátami. I když jejich ceny začínající na hranici 150 eur mohou působit zajímavě, 500wattový příkon levného tělesa je pro panelákovou místnost příliš nízký.

Krb na biolíh
Nabízí obvykle 1–až 3–kilowattový výkon. Nepotřebuje komín, jako palivo používá speciální biolíh, který hoří jasným, žlutým plamenem. Počáteční investice šplhá až na hranici 315 eur, 24-hodinový provoz na plný
výkon vás vyjde přibližně na 8 eur.

Vaření bez plynu má alternativu
Vaření bez plynu? Žádný problém, pokud jste dobře vybaveni novými elektrospotřebiči. Pomoci může i tradiční remoska.

Vařit lze i bez plynového sporáku. Mikrovlnná trouba dnes nemusí sloužit pouze k ohřevu. Stačí investovat několik eur do plastového programu, který umožní vařit v páře, připravovat polévky nebo těstoviny.

Pokud je trouba vybavena grilem a funkcí zapékání, váš jídelníček na pestrosti nemusí ztratit.

Nejuniverzálnějším nástrojem pro vaření a pečení je remoska. Zaplatíte za ni přibližně 100 eur a můžete si být jisti, že příprava polévek, rýže, pečení masa, brambor či buchet je hračkou i bez předchozích zkušeností. Popularita všestranného nástroje přetrvala dodnes. Vaření je úsporné a remosku využijete i na chatě.

Nejlevnější litinová elektrická plotýnka stojí 22 eur, dvouvařičové sestavy stojí dvojnásobek. Využít se dají k vaření pokrmů tak, jak jste zvyklí, jen to trvá déle. Omezený výkon ve srovnání s plynem vás přeorientuje na jednodušší a nenáročné pokrmy. Smažení je téměř nekonečné.

Modernější plotýnky využívají indukční technologii, aby s rychlostí srovnatelnou s plynem dokázaly připravit pokrmy bez časových omezení. Za indukční panel s jednou zónou zaplatíte 127 eur, počítat třeba s tím, že na indukční vaření lze použít pouze nádoby, které mají magnetické dno.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články