Někdo upřednostňuje nápoje naservírované ve sklenici, jiní si nedokážou odpustit popíjení přímo z plechovek. Zamysleli jste se někdy nad tím, s čím vším přijde do styku víko, než se dostane k vašim ústům?
I když nečistot se bez vody nezbavíte, designéři uvažují o elektronickém pomocníkovi, který slibuje boj s bakteriemi a mikroby. Používá ultrafialové záření k tomu, aby zabilo všechno živé, co se nachází na povrchu plechovky. Prý stačí desítka vteřin a jste za vodou.
Bohužel, nic to nebude platné pokud, po plechovkách budou běhat hlodavci, kteří si nevybírají místo.
Leptospiróza je vzácná bakteriální infekce , kterou dostáváme od zvířat. Šíří se jejich močí , zejména od psů, hlodavců a hospodářských zvířat. Nemusí mít žádné příznaky, ale mohou být přenašeči.
Ve většině případů je leptospiróza nepříjemná, ale neohrožuje život, jako případ chřipky . Málokdy to trvá déle než týden. Ale asi v 10 % případů, kdy máte těžkou formu leptospirózy, se vám zlepší, ale pak znovu onemocníte. Toto se nazývá Weilova choroba a může způsobit mnohem závažnější problémy, jako je bolest na hrudi a otoky paží a nohou. Často vyžaduje hospitalizaci.
Co to způsobuje?
Leptospirózu způsobuje bakterie zvaná Leptospira interrogans . Organismus je nositelem mnoha zvířat a žije v jejich ledvinách . Jejich močí končí v půdě a vodě .
Pokud se nacházíte v půdě nebo ve vodě , kde se infikované zvíře vyčůralo, zárodek může proniknout do vašeho těla prasklinami ve vaší kůži , jako jsou škrábance, otevřené rány nebo suchá místa. Může se také dostat přes nos, ústa nebo genitálie. Je těžké to získat od jiného člověka, i když se to může přenášet sexem nebo kojením .
Pokud trávíte hodně času se zvířaty nebo venku, jste v nebezpečí. S větší pravděpodobností tomu budete vystaveni, pokud máte jedno z těchto zaměstnání:
- Zemědělec
- Veterinář
- Podzemní dělník (pracujete v kanalizaci nebo dole)
- Pracovník jatek
- Vojenský personál
Také pokud raftujete, plavete nebo táboříte poblíž postižených jezer a řek, můžete onemocnět.
Leptospiróza se častěji vyskytuje v teplých podnebích. A ačkoli bakterie žijí po celém světě, jsou běžné zejména v Austrálii, Africe, jihovýchodní Asii, Střední a Jižní Americe a v Karibiku.
Jaké jsou příznaky?
Obvykle se u vás začnou projevovat známky leptospirózy do 2 týdnů, i když v některých případech se příznaky nemusí objevit po dobu jednoho měsíce nebo se nemusí objevit vůbec.
Když nemoc udeří, udeří rychle. Dostaneš horečku . Může se zvýšit na 38C. Mezi další typické příznaky patří:
- Bolest hlavy
- Bolest svalu
- Žloutenka (zežloutnutí kůže a očí )
- Zvracení
- Průjem
- Vyrážka
https://cutt.ly/TZ7wRu4
https://cutt.ly/lZ4y92b
https://cutt.ly/DZ4wT9J