Středa, 8 února, 2023
- Komerční sdělení -aktuálně

Jak zateplit interiér

Při zateplování zevnitř odborníci doporučují, aby si majitel nechal stavebně-fyzikálně posoudit konstrukci a také její tepelné, vlhkostní a statické změny. Při návrhu jakékoli vícevrstvé stavební konstrukce by se měl vypočítat součinitel prostupu tep

Ne vždy se všichni vlastníci bytů v obytném domě dohodnou na komplexním zateplení celého domu. Tehdy je třeba přemýšlet o zateplení z interiérové ​​strany. Zateplování interiéru má ovšem více nevýhod než výhod.

Obchodní řetězec Tesco od podzimu ve Velké Británii nabízí majitelům bytů, že si za 199 liber mohou nechat zaizolovat duté zdi a půdní prostory. Cena může růst podle velikosti bytu a řady speciálních prací. Izolace půdy trvá asi tři hodiny a výplň dutých zdí čtyři hodiny.

Objednali byste si i vy takovou službu? Na Slovensku ji v hypermarketech nenabízejí jistě i proto, že u nás se většinou zateplují vnější strany budov. Oslovené stavební firmy, které nabízejí služby na internetu, proto neuměly poskytnout rady o zateplování zevnitř.

Ptejte se odborníků
Sdružení pro zateplování budov vysvětluje, že v našich klimatických podmínkách je jednoznačně vhodné pouze zateplování zvenčí.

Při zateplování zevnitř odborníci doporučují, aby si majitel nechal stavebně-fyzikálně posoudit konstrukci a také její tepelné, vlhkostní a statické změny. Při návrhu jakékoli vícevrstvé stavební konstrukce by se měl vypočítat součinitel prostupu tepla včetně bilance zkondenzované vlhkosti v konstrukci.

Graficky se znázorní prostup tepla konstrukcí a určí místo rosného bodu. Názor a pomoc odborníka jsou nezbytné, ale dobré je prohlédnout si i webové stránky, či sledovat internetové diskuse na dané téma, kde se dá hodně dozvědět.

Nevýhod více než výhod
Výhodou zateplení z interiéru je možnost volby z různých tepelněizolačních materiálů, neboť nemusíte brát v úvahu vlivy vnějšího prostředí (slunce, mráz, déšť, vítr). Zároveň se mohou zateplit jen nejproblematičtější místa. Zateplit (zasklít) se vyplatí i balkon, což ušetří až polovinu nákladů na vytápění bytu.

Když se vnitřní stěny obloží izolantem, zabrání se tím sice nadměrnému ochlazování stěn, ale ne tomu, aby se mezi stěnou a izolací kondenzovala vodní pára, která vytváří prostředí pro karcinogenní plísně. Další nevýhodou je, že stěny se ochladí a ztrácejí možnost akumulovat teplo. Vznikají také zároveň tepelné mosty u svalů. Počítat musíme is tím, že si tloušťkou izolace zmenšíme obytný prostor.

Polystyren či minerální vata?
K zateplování se obvykle používají polystyreny nebo minerální vaty či vlny. Oba materiály mají zastánce a odpůrce.

Polystyren se používá zejména expandovaný. Podle www.e-filip.sk není tento materiál vhodný pro použití ve vnitřních prostorách, protože z něj mohou unikat stopy organických sloučenin, ale minerální vata má také své nežádoucí účinky. Novější druhy polystyrenu mají dobrou paropropustnost a v interiéru by se proto mohly použít.

Minerální vlny (vaty) zachycují vzduch v mezerách, čímž se snižuje tepelná vodivost z jednoho povrchu na druhý, jsou paropropustné a snadno se instalují. Jedná se zřejmě o nejefektivnější řešení izolace na trhu. Odborníci však upozorňují, že minerální vlna by neměla být ve vzdušném styku s vnitřním prostorem, a proto je třeba ji dobře zatěsnit.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články