Stavba terasy bývá často docela náročná na peníze i čas, nicméně jen málokdy se nakonec nevyplatí takovýto projekt dotáhnout do vítězného cíle.
Důvodem není pouze možnost využívat zahradu k lenošení, případně ke konání venkovních večírků, ale zároveň se tímto krokem zvýší i cena pozemku.
Dřevo ledacos vydrží, když se dobře použije
Ke tvorbě terasy je možné využít lecjaký materiál. Důležité je, aby byl co nejodolnější. Přeci jen venku panují jiné podmínky než v interiéru.
Proto se k tomuto účelu využívají například suroviny typu beton, potažmo přírodní kámen. Oba materiály toho mají hodně co nabídnout a jsou v mnoha ohledech velmi dobré. Na druhou stranu působí trochu neživotně, a ne každý se s tím dokáže smířit.
Dřevo má mnohem lepší vizuální kvality než výše zmíněné suroviny, ovšem ani to není bez chyb. Beton a kámen jsou z logiky věci houževnatější. I dřevěná terasová prkna toho však mohou vydržet hodně. Dost zde záleží na tom, jak se terasa postaví.
Správný sklon
I když je od začátku v plánu mít celou plochu terasy pod střechou, vždy je lepší ji postavit v mírném sklonu. Střecha totiž může přestat plnit svou funkci, případně zmizí zcela, a tím se terasa stane zranitelná vůči dešti.
Tomu lze zabránit právě správným sklonem, díky němuž voda z každého deště velmi rychle odteče mimo konstrukci. Toho se dá docílit více způsoby. Mezi ty nejjednodušší a finančně nejzajímavější patří použití rektifikačních terčů.
Prkna by neměla být natěsno
Proti případnému hnití existuje ještě jeden recept, a sice distanční podložky na terasy. Tyto terasové podložky jsou užitečné hlavně v tom, že zvyšují mezery mezi prkny, díky čemuž umožňují vodě volně protékat. Takto se efektivně předchází případnému počátku hniloby.
Podložky i terče je možné koupit velmi výhodně, a sice v obchodě Gardina https://www.gardina.cz/terasove-distancni-podlozky/.