Středa, 8 února, 2023
- Komerční sdělení -aktuálně

Einhell RT-CS 190L – okružní pila do dílny i na stavbu

Je robustní, pevná a dobře stavěná. Svým výkonem a formátem se hodí nejen do dílny, ale také na stavbu. Vybavena je několika prvky pro zajištění přesnosti řezu, výrobce nezapomněl ani na pohodlí při práci. Jaká ve skutečnosti je? Věnovali jsme čtyři týdny času, abychom se jí podívali na „zoubky“.

Když jsme se rozhodovali, který „maflík“ z nabídky Einhellu otestujeme v redakci, zvolili jsme okružní pilu středního formátu. Snad proto, že právě 190 milimetrový průměr kotouče se těší u našich kutilů největší popularitě. Se 66 milimetrovou hloubkou řezu dokáže zastat práci nejen ve víkendové dílně, ale také na stavbě při rekonstrukci. Je opravdu tak úžasná, jak ji výrobce popisuje ve svém katalogu? Dnes už známe odpověď.

Robustní a pohodlná
Na první pohled působí robustně a svými velkými rukojeťmi naznačuje, že se jedná o stroj, který vás žádá o to, abyste jej měli pod plnou kontrolou. Šest kilogramů hmotnosti není málo a proto na ergonomii záleží. Jak jsme měli možnost přesvědčit se na vlastní kůži, únavy a brnění zápěstí se obávat nemusíte. Pila je dobře vyvážená a široký úchop je zárukou toho, že stroj bude pracovat přesně tak, jak chcete. S ostrým kotoučem jsou vibrace nepostřehnutelné.

Torzo pily je vyhotoveno z kovových odlitků, zbytek těla je pro odlehčení plastový. Hned na začátek je třeba říci, že i méně zkušené oko si všimne, že preciznost provedení kovových dílců odpovídá spíše zdravé konzumní kvalitě než přesné práci. Ceny je třeba tlačit dolů a tak nezbývá nic jiného, ​​než zaměřit se na užitnou hodnotu a zapomenout na detaily, které stroji nedodají ani výkon, ani bezpečnost. Pokud se na věc podíváme z této stránky, můžeme říci, že výrobce si počínal dobře. Nenašli jsme žádné poddimenzované prvky ani mechanické zábrany, které by mohly v práci překážet.

Dva koně pod kapotou
S 1500 wattovým motorem a 190 milimetrovým kotoučem jde o pomocníka, kterého nic nepřekvapí. Zda jsme se pustili do smrkového masivu, lisovaných OSB desek, kuchyňské pracovní desky nebo jasanového masivu, pila řezala materiál rovnoměrně, s čistým, hladkým a rovným řezem bez defektů.

Jako u jiných strojů, i zde jsme pustili ke slovu digitální wattmetr se záznamem, abychom vyhodnotili zátěž. Jelikož motor je vybaven elektronickým spínáním a postupným rozběhem, nepřekvapilo nás, že při nečinnosti vykazovala pila 1,7 wattovou spotřebu. Pokud držíte nad rozpočtem pevnou ruku, nezapomeňte ji v dílně vytahovat ze zásuvky.

Při běhu naprázdno jsme naměřili příkon 1300W/1370VA, při plné zátěži jsme při práci stoupli na 1420W/1499VA. Znamená to, že motor je optimálně využit a tak je třeba dávat pozor na to, abyste jej nepřetěžovali. Tupý kotouč a příliš silný tlak při řezání by mohly způsobit jeho selhání.

Kotouč i na lamino, vodící trn chybí
Pila je dodávána se 190 milimetrovým kotoučem s 30 milimetrovým středovým otvorem. 32 vídiových zubů o šířce 2.4 milimetru je schopno řezat nejen dřevěný masiv, dřevotřísku a plasty, ale i jednostranně laminovanou dřevotřísku. S kvalitou kotouče jsme při 5200 otáčkách byli spokojeni. Řez byl čistý a hladký, stále lze však sáhnout i po vyšší kvalitě. Začátečníci by snad neměli zapomenout na to nejdůležitější. Lícová strana materiálu má být při řezání otočena směrem dolů.

Klíč pro výměnu kotouče je zasunutý v patce pily, takže nikdy nemusíte přemýšlet, kam jste jej odložili. Aretační tlačítko vřetena je pohodlně dostupné, výměna kotouče je bezproblémová. Budete-li se rozhodovat pro koupi nového, předem si udělejte jasno v tom, jaké materiály budete řezat. Všimněte si také jeho mezních otáček.

Ochranný kryt kotouče nabízí komfort, který je v nabídce hobby modelů nadstandardní. Vnější páka pro jeho vyklopení je doplněna sekundární páčkou, která je na vnitřní straně, hned vedle zadní rukojeti. Znamená to vyšší bezpečnost při řezání a větší komfort při obsluze. Obzvlášť v situaci, kdy se vyžaduje řezání zápichem. Tehdy si uvědomíte, že bez vnitřní páčky je to nebezpečné.

Co nám však při „stodevadesátce“ chybělo je vodící trn. Při 190 milimetrovém průměru kotouče přímočarost řezu příliš nezlepší. Pokud však plánujete řezat dlouhé materiály, které by mohly sevřít kotouč, měli byste vědět, že vám hrozí riziko zpětného vrhu. Obzvlášť u kotoučů s velkým zubením.

Měřítko si předem nastavte
Jednoduchým pootočením páčky a opětovným zajištěním lze nastavit hloubku, i úhel řezu. Měrky jsou součástí odlitku, pouze rysky si budete muset před prvním použitím nastavit tak, aby odrážely skutečný stav. Obě jsou fixovány šroubem, takže správné nastavení je otázkou několika minut.

Hloubku řezu lze regulovat v rozsahu od 0 do 66 milimetrů, měrky jsou přehledně členěny s milimetrovým stupňováním. Po nastavení rysek jsme se rozhodli otestovat, zda se hodnoty na stupnici kryjí se skutečností. Udělali jsme zářezy o hloubce 20, 40 a 60 milimetrů. Výsledky byly uspokojivé – na měrku se lze spolehnout.

Stejným způsobem jsme ověřili možnost nastavení úhlu řezu, který povoluje rozsah od 0 do 45°. Úhloměr prověřil správnost měřítka, takže ani při svépomocné výrobě nábytku by se nemělo stát, že vám cosi nesedí. Chyba nebude v pile, ale ve vás.

Uvolnění a aretaci nastavovacích prvků hodnotíme jako dobře zvládnutou. Nastavovací páčky jsou pohodlně dostupné a stačí otočení o 90 stupňů, abyste mohli dílce volně otáčet v kloubech. Samozřejmě, s rozumnou mírou třecího odporu, který zajistí, aby se před zafixováním nastavení nezměnilo.

Laser a LED svítilna pro přesnost
Aby bylo možné materiály řezat co nejpřesněji, v čelním krytu je zabudována dvojice užitečných pomůcek, které lze aktivovat samostatně nebo spolu.

Laserový paprsek je dobrou pomůckou při delších řezech, kde pomáhá dosáhnout rovnosti řezu, aniž byste museli použít boční doraz nebo vodící lištu z desky. Obzvlášť nápomocný je však v situacích, kdy je třeba řezat pod úhlem. Na čelní rysce pily není vždy jasné, kde se řezná hrana kotouče nachází. Laser tento problém hravě vyřeší.

Jak jsme měli možnost prověřit si, jeho dráha se u testovaného kusu kryla s linií kotouče. Co nám však chybělo jsou seřizovací šrouby pro doladění. Co když se časem vyosí a bude nutná korekce?
LED svítilna je vhodným doplňkem v situacích, kde je třeba provádět řezy v kritických podmínkách na místech, kde není dostatek světla k tomu, abyste dokonale viděli značení na materiálu. I když jde o výjimečné situace, taková drobnost padne vhod.

Jak se nám pracovalo?
Ruční okružní pilu Einhell RT-CS 190L můžeme hodnotit jako dobře zpracovaný stroj, který můžeme doporučit domácím kutilům, kteří mají před sebou více práce, než příležitostnou truhlářštinu ve své víkendové dílničce.

Svou robustností a provedením zastane práci i na stavbě, při rekonstrukci krovu, chaty, stavbě altánu či zahradního sezení, kde se žádají přesné a hladké řezy, které od řetězové pily čekat nelze a stolní okružní pila by byla jen na přítěž.

Jak jsme měli možnost se přesvědčit, pila je dobře vyvážená a velké rukojeti zajišťují plnou kontrolu nad jejím vedením. Vnitřní páčka pro odklopení krytu kotouče, laser či pohodlný přístup k aretačním páčkám ukazují, že jde o stroj, kde výrobce myslel již při návrhu na to, jakým způsobem se bude používat. Pozornost však věnujte tomu, abyste pilu nepřetěžovali silným přítlakem při použití tupého kotouče. Vinutí motoru by mohlo selhat.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články