Středa, 8 února, 2023
- Komerční sdělení -aktuálně

Do nové postele si v prodejně nejprve lehněte

Při koupi nové postele dělá spoustu lidí chybu, že ji zkouší rukou nebo si na ni sedne. Kvalitu postele bychom se neměli obávat v prodejně vyzkoušet tak, že si na ni lehneme, uvedla pro TASR odbornice z Centra zdravého spánku Natália Baričičová.

Dobrá postel se skládá z pevného rámu, z kvalitního roštu a matrace. „Kvalitu postele bychom rozhodně neměli podceňovat. Rám postele není pro spánek důležitý, jeho výběr podléhá módním trendům a vkusu zákazníka. Mnohem větší pozornost bychom měli věnovat výběru roštu a matrace,“ zdůraznila.

Podle ní jsou rošty na posteli důležité nejen z hlediska optimální polohy těla na lůžku, ale také z důvodu odvětrávání. „Za noc totiž vypotíme asi půl litru potu a otevřený prostor pod postelí zajišťuje dobrou cirkulaci vzduchu,“ dodala.

Výběr roštů je dnes velmi široký iv závislosti na tom, pro koho je určen, ale platí zásada, že kvalitní matrace nepotřebuje komplikovanou stavbu roštu. V nabídce jsou rošty pevné i polohovací a při jejich výběru je důležitá váha zákazníka. Standardní je určen pro lidi do 130 kilogramů. Baričičová upozornila, že na roštu je důležitá tloušťka lamel a jeho tuhost lze nastavit v místech, kde to zákazník potřebuje. v křížové oblasti. U polohovacích roštů lze na posteli zvedat hlava nebo nohy. Elektrické polohovací rošty jsou zase vhodné pro méně soběstačné lidi.

Výběr vhodné matrace závisí na váze člověka a na podmínkách, ve kterých žije, na vlhkosti v bytě či domě. Při jeho koupi doporučuje Baričičová investovat do kvality. Jednodušší jsou polyuretanové matrace, vhodné pro každodenní spaní, ale jejich životnost je omezená. Vydrží přibližně pět let a postupně ztrácejí elasticitu. Čím má matrace větší hustotu, tím déle vydrží. Podle odbornice je cirkulace vzduchu v tomto typu matrací jen průměrná.

Matrace ze studené pěny mají velmi dobrou vzdušnou cirkulaci a tento materiál se nevyleží. Mění se jen z čistě hygienických důvodů. Matrace, které denně používáme, by se podle Baričičové měly měnit po 7 až 10 letech. Latexové matrace jsou zase vhodné pro uložení na pohyblivé nebo motorové rošty. Tento typ matrací je díky materiálu velmi příjemný, přičemž jej lze koupit v tvrdším nebo v měkčím provedení. Dnešní výrobci reagují i ​​na přání zákazníků a dokážou je vyrobit „na míru“, odlévají se do několika zón, kde každá může mít jinou tuhost a hustotu a matrace se ve spánku tělu maximálně přizpůsobí.

Pružinové matrace jsou podle zkušeností Baričičové dnes v nabídce prodejců na ústupu, ale někteří zákazníci je ze zvyku vyžadují. Jednodušší jsou bonelové, kvalitnější kapsle.

Nejnovějšími typy jsou matrace ze speciálních materiálů, které mají na povrchu termoregulační podložku. Ortopedicky tvarovaná matrace se během spánku maximálně přizpůsobuje váze a teplotě člověka a organismus se nepřehřívá.

Hygiena matrací lze dnes snáze udržovat i díky snímatelným a pratelným potahům, které lze často odepínat z obou stran.

Standardní rozměry postelí jsou 90×200, resp. 90×220 nebo 160 a 180×200 cm. Výrobci však nabízejí také atypické rozměry. Starší lidi spíše zajímá výška, protože z vyšších postelí se jim pohodlněji vstává. Na dvoulůžko je podle výrobců vhodnější kupovat dvě matrace. Nabízejí i partnerské matrace, protože podle zkušeností mají muži raději tvrdší a ženy měkčí matrace. Vyrábějí se ale ve stejné výšce a kvalitě a v manželské posteli není mezi nimi mezera.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články