Čtvrtek, 16 ledna, 2025
- Komerční sdělení -aktuálně

Jak založit trávník

Přichází čas, který je vhodný pro založení nového trávníku. Možná jste skončili s rekonstrukcí vašeho domu, možná máte za sebou poslední práce na novostavbě, nebo jste se rozhodli zkrotit zpustlý a zanedbaný dvůr. Poradíme vám, jak nevzhledný pozemek přeměnit na zelený travnatý koberec.

I tráva má své nároky
I když tráva roste prakticky všude, pro vytvoření souvislého travnatého koberce je nutné, aby zvolené stanoviště splňovalo základní pravidla. Nejdůležitější je slunce. Trávy milují přímé ostré slunce a jen některé druhy se spokojí s polostínem. Vyplývá to z jejich přirozeného prostředí a proto nedoufejte, že se vám podaří travnatý koberec vytvořit kdesi u zdi či za domem, kde se sluneční paprsky objevují brzy ráno či večer. Pokud je od začátku jasné, že to nemá cenu, zkuste se porozhlédnout po alternativách. Existuje spousta rostlin, které mohou oživit váš dvůr.

Pozemek vyčleněný pro trávník musí být bez kopců a hrbolů, abyste neměli problémy s údržbou trávníku. Sekačky a nerovný povrch prostě nejdou k sobě. Ideální je, pokud má pozemek mírný sklon, aby se při návalech srážek nevytvářely na jeho povrchu louže a přemokřená místa. Sami víte, do čeho jdete. Zatímco lehčí zeminy absorbují veškerou vodu i po průtrži mračen, obtížné si s přebytky neporadí.

Těžká jílovitá půda může být na pozemku bez sklonu oříškem – vznikají-li louže, trsy trávy zahnívají a vytvářejí se žluté fleky. To znamená více práce při péči. Neznamená to však, že od svého záměru budete muset couvnout.

Poslání trávníku rozhoduje
Existují dva základní druhy trávníků – okrasné a užitkové. Zatímco okrasné jsou křehkou pastvou pro oči, které vás obejdou při údržbě o každou volnou chvíli, užitkové jsou dostatečně houževnaté na to, abyste si na nich vychutnali sport, zábavu a posezení. V obou případech jsou základem travnatých porostů nízké a středně vysoké druhy trav, které rostou v celistvých porostech, aniž by vytvářely výrazné trsy.

Okrasné trávníky si nacházejí své místo hlavně v předzahrádkách a různých zahradních kompozicích. Jelikož vyžadují intenzivní péči za kterou se odmění jedinečným vzhledem, určené jsou spíše pro malé plochy.

Užitkové trávníky kombinují obvykle více druhů travin, které se vzájemně doplňují svými vlastnostmi. Zatímco jedna složka zajišťuje rychlé vyplňování prostoru zelení, ta druhá se snaží odolávat zátěži. Výsledkem je kompozice, která při pravidelné péči plní svůj předepsaný úkol. Některé směsi dokonce obsahují také luční květiny, které v průběhu roku přidávají k zeleni bílé, žluté či růžové ozdoby.

Předem objektivně zvažte, kolik času jste ochotni věnovat trávníku, protože každé zanedbání péče je citelné. Nic vám nebrání typ trávníku změnit, ale vždy to stojí další námahu a peníze.

Osivo rozhodne o kvalitě trávníku
S příchodem sezóny zakládání trávníků, jako by se v supermarketech roztrhl pytel s nabídkou travnatých směsí. Jsou cenově dostupné, nejednou se však na etiketě nedočtete, co o příštím trávníku potřebujete vědět. Každý výrobce má svůj osvědčený recept na travní směsi a své vlastní kultivary trav, kterými se snaží uspokojit vaše touhy.

Proto je často lepší navštívit specializovanou prodejnu a vybrat si směs, která vyžaduje podmínky jaké dokáže nabídnout váš pozemek a přináší efekt, který potřebujete. Možná si vzpomenete na prarodiče, kteří k vysévání trávníku používali senný prach s nejistým složením, dnes jsme však již o krok vpřed a dokážeme přesně říci, jaký trávník ve skutečnosti bude.

Jak vypočítat množství osiva?
Půl kila, kilo či raději pětikilové balení? Pokud jste ještě trávník nikdy nezakládali, měli byste vědět, že na čtvereční metr je potřeba utratit 20 až 40 gramů osiva v závislosti na směsi. V praxi to znamená, že s jedním kilogramem osejete plochu od 25 do 50 čtverečních metrů, takže až tak levný ten trávník nebude.

Pokud patříte mezi ty, co se neumí dočkat hustého porostu, měli byste počítat s vrchní hranicí. Sekundární výsev po první vlně osiva pomůže dosáhnout hustšího trávníku v podstatně kratším čase. Nic však není třeba přehánět.

Kdy a jak začít s přípravou půdy?
Pro setí trávníku je ideální jaro. Půda ještě není příliš horká, avšak vegetace se už rozjela natolik, že budete možnost zbavit se vytrvalých plevelů ještě předtím, než zasejete osivo. Ničit stávající zeleň je sice kruté, pokud to však neuděláte, plevel udusí váš trávník dříve, než se stihne rozrůst.

Ke zničení plevele je nejjednodušší použít herbicidy, které se aplikují na listy rostlin. Mnozí se obávají toho, že chemie pouze uškodí jejich pozemku. Opak je však pravdou. Dopadem na zem se moderní herbicidy neutralizují. Působí pouze na zelených listech rostlin, odkud se vstřebou do jejich kořenů, aby zablokovaly jejich další růst. Během několika dní vše zežloutne a můžete se posunout o krok vpřed.

Máte-li zatím na přípravu čas a rozhodli jste se pro založení trávníku až pro příští rok, zakryjte zeminu kartonem, který zabrání rostlinám přistupovat ke slunečnímu záření. Budete mít jistotu, že jedete na věc ekologicky, i když podstatně pomaleji. Tmou se zbavíte všeho zeleného života.

Co neuděláte teď, později už nedoběhnete
Povrch pozemku je třeba zkultivovat, aby byla půda vzdušná a skládala se z malých, rovnoměrných hrudek. Zbavit se musíte nerovností, kamínků, takže na mechanizaci se nespoléhejte. Přiložit budete muset k dílu také své ruce. Bez ručního sběru a srovnávání hráběmi to jaksi nejde.

Pokud je půda příliš jílovitá a těžká, můžete ji vylepšit přidáním písku. Ten zajistí, že půda bude lépe přijímat vodu a ke kořenům rostlin se dostane více vzduchu. Pokud je hlína naopak až příliš písčitá, budete muset sáhnout po organickém humusu, který jí dodá potřebné živiny.

U novostaveb může být situace kritická a tak začnete uvažovat jaksi jinak. Máte pravdu – navážka půdy situaci dokonale zachrání. Zapomeňte však na to, že pokud zasypete stavební suť novou vrstvou půdy, že jste vyhráli. Příliš zásaditá půda travnatým porostem nevyhovuje. Zbavte se předem všeho nepořádku a navážejte až na čistý pozemek.

Po výsevu nezapomeňte na vláhu
Ruční vysévání není namáhavé a při malém pozemku je zbytečné sahat po speciálních secích. Abyste to však měli jednodušší, použijte osvědčený trik. Smíchejte osivo s pískem nebo pilinami v takovém poměru, aby v jedné hrsti materiálu měli tolik osiva, kolik patří na čtvereční metr země. Potom už můžete směle rozhazovat, aniž byste se obávali, že na zemi vzniknou lysiny.

Některé směsi mohou kombinovat malá semínka s velkými, takže při vysévání budete muset být opatrnější. Vystřihněte moment bez větru a sejte z menší výšky. Jinak se lehčí semena oddělí od těžších a porost bude nerovnoměrný.

Aby byla klíčivost co nejvyšší a žaludky hladových ptáčat zůstaly alespoň na chvíli prázdné, osivo zapracujte jemně hráběmi do země a použijte válec nebo desky k tomu, abyste povrch půdy utužili. Hlína se nalepí na osivo a zajistí rovnoměrnou vlhkost. Bude trvat až 10 dní, než se povrch zazelená. Během tohoto kritického období nezapomínejte na vláhu. Pokud se její přísun zastaví, klíčky seschnou a vaše snaha vyjde nazmar. Bez vody to prostě nejde.

10 centimetrů a jste za vodou
Travnatý porost je třeba šetřit před zátěží až do doby, než stébla dosáhnou délky deseti centimetrů. V tomto stadiu je již kořenový systém dobře vyvinut a začínají se vytvářet oddenky, které vytvoří základ budoucího travnatého koberce. Při prvním sečení buďte opatrní a spolehněte se raději na pomoc člověka s ruční kosou, než na tupou sekačku, která více rostlin vytrhá, než poseká.

Pokud jste se dostali už sem, znamená to, že trávník je úspěšně založen a nastal čas pro pravidelnou údržbu. Ale o ní si povíme až příště.

A co role a desky s hotovým trávníkem?
Možná si kladete otázku, proč jsme je nezmínili. Nuže, měli byste vědět, že tento způsob založení trávníku se spojuje hlavně s podzimem, protože kořenový systém se musí propojit s podložím. Zatímco na jaře a v létě se tráva snaží o své rozmnožování, na podzim posiluje svůj kořenový systém, aby přežila chladnou zimu. A právě tato fáze je při pokládce hotových pásů nejdůležitější. Pokud chcete, aby se vše zelenalo už letos, bez výsevu to nezařídíte.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články