Zima se definitivně stala minulostí a majitelé bazénů se již určitě nemohou dočkat, až si zase budou moci užívat letní pohody s koupáním. Aby tomu ale tak skutečně bylo, je zapotřebí bazén na novou sezónu řádně připravit.

Kdy?

Příprava bazénu by měla začít v momentě, kdy se voda v bazénu pohybuje kolem 10°C. Při těchto a vyšších teplotách už totiž hrozí riziko, že se ve vodě začnou tvořit řasy, bakterie a různé mikroorganismy. Včasnou přípravou tedy předejdete problémům s údržbou vody.

 

1

Klasický skimmer

Jestliže jste při zazimování bazénu postupovali správně, měli byste mít odpojená čerpadla a ostatní technologie, upuštěnou vodu, na jejíž hladinu jste umístili dilatační plováky. Po jejich vyndání byste měli pomocí síťky a teleskopické tyče vyjmout z vody větší nečistotu, jako jsou větvičky, jehličí, listí a tak dále. Potom, co se zbavíte těchto hrubých nečistot, zatáhněte všechny ventily technologie a začněte pomalu dopouštět vodu.

 

2

Písečný filtr

Až hladina vody stoupne nad technologie a tudíž je zaplaví, přesvědčte se, zda všechny spoje těsní tak, jak mají. Pokud by vám bazénová voda někudy unikala, je zapotřebí spoje dotáhnout. Dále je nutné se ujistit, zda není poškozen skimmer nebo zda se v něm nezachytily cizí předměty. A nezapomeňte ani na to, že uvnitř skimmeru nesmí chybět košík pro zachycení hrubých nečistot a že vlasový filtr oběhového čerpadla musí být taktéž perfektně čistý. Je-li vše v pořádku, nic nebráni tomu, abyste začali do bazénu opět napouštět vodu.

Prevence

Pokud si chcete ušetřit čas, práci a peníze při údržbě bazénové vody v průběhu celé sezóny, je důležité, abyste s její úpravou nečekali, až se vyskytne problém, ale o vodu se starali pravidelně. Máte hned několik možností. Za pomoci chemických přípravků, UV lampy, ionizátoru nebo solničky. U všech postupů je nutné dodržovat danou hodnotu pH a držet se vždy příslušného návodu. U ionizátoru je navíc zapotřebí ještě kontrolovat i hodnotu mědi. Pokud se budete řídit podle uvedených rad, určitě si užitě sezónu plnou pohody a relaxu bez zbytečných starostí.

 

3

Dobře a špatně zazimovaný bazén