Jak na červotoče ?
Nejlepší a osvědčený recept, jak se zbavit červotoče, je velice jednoduchý a nenákladný. Do neředěného octa ..
V obchodech vídáme stále častěji potraviny označené jako BIO. Jaké jsou výhody biopotravin? Jak stát podporuje ekologické zemědělství?
Základní charakteristika ekozemědělství a jeho produkce
Ekologické nebo biologické, jak je také často nazývané, zemědělství je charakterizováno jako hospodaření v souladu s přírodou. Ekozemědělec dbá svou činností na kvalitu životního prostředí a podporuje rozvoj venkova. Jedná se tak o jistý vývoj klasického zemědělství, s nadsázkou lze říci, že se jedná o „posun zpět“, v podstatě o návrat ke klasickému hospodaření postaru.
Cílem tohoto druhu hospodaření je produkce certifikovaného bio-produktu, tyto jsou výsledkem pěstování rostlin nebo chovu zvířat na ekofarmě. Veškeré výrobky prochází přísnou kontrolou, dohlíženo je také na samotný průběh pěstování nebo chovu. Takto schválený produkt je poté označen logem a kódem certifikace, používají se následující grafická vyobrazení:
Pro příklad chovu lze uvést, že zvířata nemohou být krmena masokostní moučkou, jsou chována na pastvinách, ve volném výběhu, volí se nestresující metody při porážce atd. Pro pěstování rostlin jsou charakteristické limity nebo úplný zákaz hnojiv a postřiků. Chtěl bych upozornit na to, že jsou zde uvedena jen některá základní pravidla, veškeré podmínky pro oblast bio-zemědělství jsou samozřejmě mnohem rozsáhlejší.
Kdy má farmář přemýšlet o přechodu k ekozemědělství a jsou dotace tím hlavním důvodem?
Ekozemědělství klade na farmáře velké nároky. Proto se často zmiňuje skutečnost, že zemědělec musí být o stylu a smyslu tohoto hospodaření opravdu přesvědčen a dotace by měly být spíše podpůrným argumentem. Dalším požadavkem jsou zkušenosti a znalosti z této oblasti, které jsou v tomto případě naprosto nezbytné, myšleny jsou hospodářské postupy a metody, tedy jisté know-how. Musí být také ověřeno, zda je farma schopna takto hospodařit a splňovat legislativní požadavky. Teprve poté může být rozhodováno o přechodu k tomuto stylu hospodaření.
Finanční podpora
Finanční podpora je ekologickým zemědělcům v ČR poskytována po celou dobu jejich hospodaření. Zpravidla je vypočítávána v sazbách na 1 ha nebo kus dobytka. Od roku 2007 je podpora zajišťována dokumentem Program rozvoje a venkova 2007 – 2013, který patří mezi programy Evropské unie. Tyto projekty schvaluje Evropský parlament v rámci tzv. Společné zemědělské politiky EU. Postoj Evropské unie k ekozemědělství je kladný a EU se snaží o jeho rozvoj ve všech členských zemích. Základním smyslem dotací je vyplatit ekonomické ztráty vzniklé tímto druhem hospodaření. Tuto charakteristiku by měly mít na mysli všichni, kteří vidí peníze z fondů EU jako hlavní podnět k přechodu na ekozemědělství.
Současný stav ekozemdělství v ČR
Ekologické zemědělství je součástí agrární politiky Ministerstva zemědělství ČR od roku 1998. Pro stabilizaci tohoto systému byla přijata řada zákonů a nařízení. Od svého počátku prošel vývoj ekozemědělství dynamickým rozvojem. Z alternativního zemědělského systému, který podporoval úzký okruh lidí, vznikla státem uznávaná produkce, která má přísná pravidla respektující životní prostředí a která si získala širokou podporu konečných spotřebitelů.
Oblíbené bioprodukty
Zájem spotřebitelů v ČR, kteří stále častěji vyhledávají biopotraviny – ovoce, zeleninu, mléko, drůbeží, vepřové maso apod., stále roste, a to i přes vyšší cenu. Cena biopotravin je vyšší v průměru o 95%. Mezi nejoblíbenější produkty této oblasti se řadí: mléko, hovězí maso a čaje.
V zahraničí je poptávka především po našich biovínech, která se řadí mezi unikátní a jedinečná. Jejich cena je závislá především na odrůdě a ročníku. Všeobecně jsou však asi o 100% dražší, než víno vyprodukované „klasickým“ způsobem, jsou prezentována například odrůdami jako Pálava, Malverina, Laurot nebo Ryzlink rýnský.
Většina produkce biovín pochází z Jihomoravského kraje, kterou sdružuje Svaz integrované produkce hroznů a vína se sídlem v Mikulově.
Nejlepší a osvědčený recept, jak se zbavit červotoče, je velice jednoduchý a nenákladný. Do neředěného octa ..
Vytápět dům je dnes pohodlné – moderní automatické nebo plynové kotle se obejdou i bez nás. Abychom ale ve ..
Chalupářská ekologieEkologie na chalupě je pro někoho zbytečná, ale pro moderní chalupáře nezbytná. Nechceme ..
Minulý týden jsem si koupila krásné, barevné, plastové nazouváky u stánku v podchodu. Stály asi desetinu originálních. Radost z výhodné koupě mi vydržela přesně do chvíle, kdy se mi urval pásek přes patu. Měla jsem je obuté asi potřetí. Jasně, můžu je nosit i bez pásku, ..
Není nad to, se v parném létě kdykoliv vykoupat či si zaplavat a nemuset nikam za tímto prožitkem chodit mezi spoustu lidí. Nebo ztrácet čas jízdou za vzdálenou možností. Chcete mít takovou možnost ? Pořiďte si tedy na svoji chalupu nebo chatu bazén !Koupací sud Hot TubÚžasný ..
V létě je bazén to, co máme na zahradě nejraději. Ale i přesto, že na trhu jsou k dostání stále ekologičtější bazény, do přírodního koupaliště mají hodně daleko. Řešením je 100 % biologické /nebo taky biotopové nebo ekologické/ koupaliště, kde je voda čištěna ..
Móda letošního jara se mi líbí. Klidně bych v nákupním centru utratila celou mateřskou za šatičky a rafinované tuniky s perfektně sladěnými sandálky. Brání mi pouze pud sebezáchovy, protože hadrů se člověk nenají, byť by byly sebekrásnější. Po dlouhém váhání jsem si ..
Neradi chodíte na houby ale rádi je jíte. Zkuste si vypěstovat na své chalupě či chatě např. hlívu ústřičnou zcela sami. Není to jako u žampionů vůbec složité. Dáme Vám malý návod jak na to. Hlíva patří mezi dřevokazné houby a pro své dietetické a velice léčivé ..
Pokud chcete získávat upozornění na novinky a zajímavé články z webu receptarprimanapadu.cz vložte níže vaši emailovou adresu.
Co si o tom myslíte?