Jestli se poctivě řídíte kalendářem hospodyňky, tak jste minulý týden přerovnávali a třídili šatník. Ale možná, že je máte zahrabané na dně koše s prádlem na žehlení nebo někde v rohu skříně.
Ano, každé tričko včetně těch nejoblíbenějších jednou dospěje na konec své cesty a už prostě nedokážete ho obléci, natož v něm vyjít ven. Letos jsem je snesla ze všech koutů na jednu hromadu a věřte nebo ne – napočítala jsem jich pět. Děravých, vytahaných, malých triček všech velikostí. Následuje Nerudovská otázka – kam s nimi. Vyhodit je je mi líto, pořád se pyšní visačkou 100% bavlna (jak rádi zdůrazňují pouliční trhovci).
Tak jsem si uvařila kafe a přemýšlela, jak jim vdechnout nový život. Protože doufat, že je jednou ještě někam budu nosit by bylo stejně bláhové jako věřit, že z ničeho nic zhubnu deset kilo.
Zabralo mi to pár hodin, něco málo práce, ale radost z výsledků mám obrovskou! Nevěřila bych, co všechno se se starými tričky dá podniknout. Dokonce mi nakonec ještě nějaké pochyběly. Inspirujte se.
Provázek

Sám o sobě je to prostě jen provázek třeba na svázání sběru nebo pytlů s odpadky. Jestli s ním budete vázat něco těžkého, raději převazujte nadvakrát, nedělám si iluze o jeho pevnosti. Přece jen je to jen bavlna.
Provázek nám ovšem poslouží i jako základ několika dalších výtvorů.

Odstřihnete z trička spodní lem a část s rukávy a výstřihem. Zbyde vám “válec” sešitý na obou stranách bočními švy. Položte ho na něco rovného a nastříhejte od spodního okraje až téměř k hornímu třásně šířky cca 2 – 3 cm. Horní šev zůstane neporušený a drží to celé pohromadě.
Rozstřihněte první kruh a postupně přestřihováním švu, který to drží, vytvoříte nepřerušovaný provázek. Celou šňůru smotejte do klubíčka, hodně ji při motání vytahujte, nebudou se tak třepit okraje.
Předložka
Jestli se vám líbí koberečky – předložky a lá Ikea, tak dobrá zpráva zní, že se je klidně můžete “uháčkovat”. Píšu v uvozovkách, protože myslím, že se o žádné velké háčkování nejedná, ostatně místo háčku upotřebíte starý zubní kartáček.
Na tenhle projekt mám málo triček, takže přidávám video s návodem. Je sice anglicky, ale myslím, že z obrázků vyčtete vše potřebné.
“Háček” si vyrobíte ze starého kartáčku s dírkou v držátku. Prostě upilujte hlavičku se štětinami. Zbyde vám zúžená část s větší dírkou. Pro tyto účely to stačí.
Nákupní taška

Potřebujete jedno tričko s vyšší gramáží (ty úplně nejlevnější se příliš brzy rozpadnou), pár špendlíků, šicí stroj, talířek, tenkou fixu nebo krejčovskou křídu, nůžky.
Čelenka
Zbyly vám rukávy od tašky? Pět minut a máte dvě čelenky. Minimálně se hodí, když si doma nanášíte pleťovou masku nebo se napařujete. Takže si nachystejte jeden rukáv, jehlu a nit stejné barvy jako rukáv, eventuálně nějakou ozdobu.

Tkaný náramek – nátepníček
Tkaní na prstech jde realizovat i na všech čtyřech, technika je pořád stejná jenom místo dvou oček snímáte z prstů čtyři. Kdybych dělala družinářku, určitě to školačky naučím, věřím, že jim to vydrží dlouho.
Výsledný cop jde použít i jako základ pro další dekorace.

Ustřihnete si pásky libovolně dlouhé (čím delší, tím lepší), široké asi 3 cm. Pásky spojíte do jednoho pásu tak, že ve všech na jednom konci prostříhnete dírku (1). Dvě dírky položíte na sebe (2). Spodní pásek protáhnete shora dolů dírkou, utáhnete (3). Takto můžete nastavovat pásek i v průběhu tkaní.
Do dlaně si schovejte jeden konec pásku dlouhý asi 10-15 cm, pak veďte pásek za prsteníčkem a zase zpět do dlaně (4). Ten samý konec obtočte kolem malíčku, protáhněte mezi malíčkem a prsteníčkem a dále dozadu mezi prsteníčkem a prostředníčkem. Na prsteníčku a malíčku zůstanou dvě “oka” (5,6). Pořád ten samý konec zadem otočte kolem malíčku, veďte ho nad “oky” a protáhněte dozadu mezi prostředníčkem a prsteníčkem. Vznikne základ dalších oček (7).
Malíčkem jako háčkem protáhněte horní pásek spodním očkem, nechte na prstě (8). Totéž udělejte na prsteníčku (9). Veďte opět dlouhý konec pásku kolem malíčku do mezery mezi prsteníčkem a prostředníčkem (10). Průběžně utahujte očka zatáhnutím za opačný konec (ten co byl na začátku v dlani), viz (11).
Až budete mít dostatečnou délku, sejměte poslední očka z prstů (12). Protáhněte jimi konec pásku, kterým jste tkali (13) a utáhněte. Volné konce svažte dohromady (14). Náramek částečně pruží a díky tomu jde dobře nandat i sundat ze zápěstí.
Vlhčené ubrousky
A co s těmi nejmenšími zbytky, například odstřiženými vršky a rukávy? Jestli používáte látkové pleny, normálně z nich nastříhejte hadříky na utírání zadku. Po použití je hodíte do koše se špinavýma plínama a vyperete s nimi. Když už jsou moc “jeté”, skončí v koši. Pořád si můžete gratulovat za totálně ekologický přístup. Vlhčené ubrousky se rozhodně tak rychle nerozpadají 
Vestička
Aprílové počasí je zrádné. Taková malá vestička přijde vhod. Celkem šijete jeden dlouhý steh, ani na přesnost nemusíte dávat pozor. Závěrečné řasení leccos schová. Vestičku ocení zejména ty z nás, kterým po kojení kamsi zmizel horní objem. Myslím, že by moc pěkně vypadala i na malých holčičkách.
Vezměte staré tričko a rozstříhněte přední část napolovinu. Pak odstřihněte výstřih i s lemem. Po celé dráze, kde jste stříhali, bude tunýlek. Bez přerušení. Tričko si obraťte švy nahoru a tunýlek našpendlete. Pak sedněte ke stroji a nesundávejte nohu z plynu, dokud nedojedete do konce. Tunýlkem, tj. přední polovinou, výstřihem a druhou částí přední poloviny provlečte tenkou stuhu. Nejlépe pomocí zavíracího špendlíku.
Oblečte a stáhněte stuhu tak, jak vám to sluší. Upravte řasení. Jdeme okouzlovat.
Co si o tom myslíte?